Overview

Click on the name of the sessions to show their content

Date: Wednesday, August 8, 2018
All day
FT PRE 2. Sedimentology and Paleontology of the oldest Ediacaran communities of Newfoundland

Field trip leader(s): Marc Laflamme (University of Toronto Mississauga, Canada), Simon Darroch (Vanderbilt University, USA)

Departure/Return: St John’s, Newfoundland
Date: Thursday, August 9, 2018
PM
FT PRE 1. Depositional controls and sedimentology of the Lower Cretaceous McMurray Formation

Field trip leader(s): Milovan Fustic (Geological Survey of Canada, Canada), Rudy Strobl (EnerFox Enterprises Geoscience Services, Canada), Daryl Wightman (Rock Doc Consulting Ltd, Canada)

Departure/Return: Fort McMurray (Alberta)
All day
FT PRE 2. Sedimentology and Paleontology of the oldest Ediacaran communities of Newfoundland

Field trip leader(s): Marc Laflamme (University of Toronto Mississauga, Canada), Simon Darroch (Vanderbilt University, USA)

Departure/Return: St John’s, Newfoundland
Date: Friday, August 10, 2018
All day
FT PRE 1. Depositional controls and sedimentology of the Lower Cretaceous McMurray Formation

Field trip leader(s): Milovan Fustic (Geological Survey of Canada, Canada), Rudy Strobl (EnerFox Enterprises Geoscience Services, Canada), Daryl Wightman (Rock Doc Consulting Ltd, Canada)

Departure/Return: Fort McMurray (Alberta)
All day
FT PRE 2. Sedimentology and Paleontology of the oldest Ediacaran communities of Newfoundland

Field trip leader(s): Marc Laflamme (University of Toronto Mississauga, Canada), Simon Darroch (Vanderbilt University, USA)

Departure/Return: St John’s, Newfoundland
Date: Saturday, August 11, 2018
All day
FT PRE 1. Depositional controls and sedimentology of the Lower Cretaceous McMurray Formation

Field trip leader(s): Milovan Fustic (Geological Survey of Canada, Canada), Rudy Strobl (EnerFox Enterprises Geoscience Services, Canada), Daryl Wightman (Rock Doc Consulting Ltd, Canada)

Departure/Return: Fort McMurray (Alberta)
All day
FT PRE 2. Sedimentology and Paleontology of the oldest Ediacaran communities of Newfoundland

Field trip leader(s): Marc Laflamme (University of Toronto Mississauga, Canada), Simon Darroch (Vanderbilt University, USA)

Departure/Return: St John’s, Newfoundland
Date: Sunday, August 12, 2018
09:00-16:00
SC 1. Chemostratigraphy of mud-rocks and tight sands ? methods and solutions to solve geological problems

by Jean-Yves Chatellier (Tecto Sedi Integrated, Calgary, Canada)

Meeting point: 8:50, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2416)
09:00-13:00
SC 2. Grain size end-member modelling analysis using R

by Elisabeth Dietze (GFZ Potsdam, Germany)

Meeting point: 8:50, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2403-2405)
08:30-18:00
WS 1. Supercritical-flow processes and bedforms: state-of-the-art and future directions

by Arnoud Slootman (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Kingdom of Saudi Arabia ), Alexandre Normandeau (Natural Resources Canada, Dartmouth), Stephen Hubbard (University of Calgary, Canada), Matthieu Cartigny (Durham University, UK)

Meeting point: 8:20, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2422-2417)
13:30-15:30
Touristic Tours (Optional) - Walking Tour of Old Québec, World Heritage Site

Can be purchased during the registration process

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
17:00-20:00
Registration
Location: Foyer 4
19:00-21:00
Icebreaker Cocktail
Location: Foyer 4
Date: Monday, August 13, 2018
07:30-18:00
Registration
Location: Foyer 4
08:30-10:15 Mo-1.9-A Open session on carbonates and bioconstructions

Convenors: Stephen Lokier (Visiting Academic at Bangor University, UK); Marco Brandano (Universita di Roma, Italy); Cees van der Land (Newcastle University, UK); Joanna Pszonka (Polish Academy of Sciences, Krakow, Poland); Chelsea Pederson (Ruhr-Universität Bochum, Germany)

Room: 200B
08:30-10:00 Mo-2.1-A Fluvial facies models: recent and future developments

Convenors: Massimiliano Gino Ghinassi (University of Padova, Italy); Alessandro Ielpi (Laurentian University, Sudbury, Canada); Luca Colombera; Nigel P. Mountney (University of Leeds, UK)

Room: 202
08:30-10:15 Mo-2.4-A Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
08:30-10:15 Mo-3.7-A Mesozoic-Cenozoic terrestrial environments and climates

Convenors: Xianghui Li (Nanjing University, China); Greg Ludvigson (University of Kansas, USA)

Room: 204AB
08:30-10:15 Mo-4.2-A Understanding of sedimentary processes from the shallow to the deep-sea

Convenors: Mathieu J.B. Cartigny (Durham University, UK); Guilhem A. Douillet (University of Bern, Switzerland); Thierry Mulder (University of Bordeaux, France); Alexandre Normandeau (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Michael Strasser (University of Innsbruck, Austria)

Room: 205AB
08:30-10:15 Mo-5.1-A 4-D Sedimentology:  sources, sinks, and geologic time

Convenor: Janok P. Bhattacharya (McMaster University, Hamilton, Canada)

Room: 206A
08:30-10:15 Mo-6.3-A Mechanisms of dolomitization, and development-preservation of dolomite reservoirs

Convenors: Daizhao Chen (Chinese Academy of Science, Beijing, China); Hairuo Qing (University of Regina, Canada); Ihsan S. Al-Aasm (University of Windsor, Canada); Juan-Carlos Laya (Texas A & M, Texas, USA); Maurice E. Tucker (University of Bristol, UK)

Room: 205C
08:30-10:15 Mo-6.10-A Terrestrial tight (shale) oil plays in Chinese continental basins

Convenors: Keyu Liu (China University of Petroleum, China); Caineng Zou and Rukai Zhu (PetroChinal, China)

Room: 206B
10:00-19:00
Exhibition
Room: 400AB
10:15-10:40
Coffee break
Room: 400AB
10:40-10:45
Opening Words
Room: 200AB
10:45-11:25
Keynote Speaker: The Anthropocene - from Concept, to Geological Epoch, to 21st Century Science

Professor J (Jai) PM Syvitski, Community Surface Dynamics Modeling System, University of Colorado

Room: 200AB
11:40-13:05 Mo-1.9-B Open session on carbonates and bioconstructions

Convenors: Stephen Lokier (Visiting Academic at Bangor University, UK); Marco Brandano (Universita di Roma, Italy); Cees van der Land (Newcastle University, UK); Joanna Pszonka (Polish Academy of Sciences, Krakow, Poland); Chelsea Pederson (Ruhr-Universität Bochum, Germany)

Room: 200B
11:40-13:05 Mo-2.1-B Fluvial facies models: recent and future developments

Convenors: Massimiliano Gino Ghinassi (University of Padova, Italy); Alessandro Ielpi (Laurentian University, Sudbury, Canada); Luca Colombera; Nigel P. Mountney (University of Leeds, UK)

Room: 202
11:40-13:05 Mo-2.4-B Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
11:40-13:05 Mo-3.7-B Mesozoic-Cenozoic terrestrial environments and climates

Convenors: Xianghui Li (Nanjing University, China); Greg Ludvigson (University of Kansas, USA)

Room: 204AB
11:40-13:05 Mo-4.2-B Understanding of sedimentary processes from the shallow to the deep-sea

Convenors: Mathieu J.B. Cartigny (Durham University, UK); Guilhem A. Douillet (University of Bern, Switzerland); Thierry Mulder (University of Bordeaux, France); Alexandre Normandeau (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Michael Strasser (University of Innsbruck, Austria)

Room: 205AB
11:40-13:05 Mo-5.1-B 4-D Sedimentology:  sources, sinks, and geologic time

Convenor: Janok P. Bhattacharya (McMaster University, Hamilton, Canada)

Room: 206A
11:40-12:45 Mo-6.3-B Mechanisms of dolomitization, and development-preservation of dolomite reservoirs

Convenors: Daizhao Chen (Chinese Academy of Science, Beijing, China); Hairuo Qing (University of Regina, Canada); Ihsan S. Al-Aasm (University of Windsor, Canada); Juan-Carlos Laya (Texas A & M, Texas, USA); Maurice E. Tucker (University of Bristol, UK)

Room: 205C
11:40-13:05 Mo-6.10-B Terrestrial tight (shale) oil plays in Chinese continental basins

Convenors: Keyu Liu (China University of Petroleum, China); Caineng Zou and Rukai Zhu (PetroChinal, China)

Room: 206B
13:05-14:20
Lunch
Room: 400AB
14:20-17:10 Mo-1.9-C Open session on carbonates and bioconstructions

Convenors: Stephen Lokier (Visiting Academic at Bangor University, UK); Marco Brandano (Universita di Roma, Italy); Cees van der Land (Newcastle University, UK); Joanna Pszonka (Polish Academy of Sciences, Krakow, Poland); Chelsea Pederson (Ruhr-Universität Bochum, Germany)

Room: 200B
14:20-17:00 Mo-2.1-C Fluvial facies models: recent and future developments

Convenors: Massimiliano Gino Ghinassi (University of Padova, Italy); Alessandro Ielpi (Laurentian University, Sudbury, Canada); Luca Colombera; Nigel P. Mountney (University of Leeds, UK)

Room: 202
14:20-17:10 Mo-2.4-C Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
14:20-17:10 Mo-3.7-C Mesozoic-Cenozoic terrestrial environments and climates

Convenors: Xianghui Li (Nanjing University, China); Greg Ludvigson (University of Kansas, USA)

Room: 204AB
14:20-17:10 Mo-4.2-C Understanding of sedimentary processes from the shallow to the deep-sea

Convenors: Mathieu J.B. Cartigny (Durham University, UK); Guilhem A. Douillet (University of Bern, Switzerland); Thierry Mulder (University of Bordeaux, France); Alexandre Normandeau (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Michael Strasser (University of Innsbruck, Austria)

Room: 205AB
14:20-17:10 Mo-5.1-C 4-D Sedimentology:  sources, sinks, and geologic time

Convenor: Janok P. Bhattacharya (McMaster University, Hamilton, Canada)

Room: 206A
14:20-17:10 Mo-6.3-C Mechanisms of dolomitization, and development-preservation of dolomite reservoirs

Convenors: Daizhao Chen (Chinese Academy of Science, Beijing, China); Hairuo Qing (University of Regina, Canada); Ihsan S. Al-Aasm (University of Windsor, Canada); Juan-Carlos Laya (Texas A & M, Texas, USA); Maurice E. Tucker (University of Bristol, UK)

Room: 205C
14:20-17:10 Mo-6.10-C Terrestrial tight (shale) oil plays in Chinese continental basins

Convenors: Keyu Liu (China University of Petroleum, China); Caineng Zou and Rukai Zhu (PetroChinal, China)

Room: 206B
17:10-19:00 Poster Session and beer - 1


Room: 400AB
19:00-23:30
Touristic Tours (Optional) - Visit and dinner at a Traditional Huron Site

Can be purchased during the registration process

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
Date: Tuesday, August 14, 2018
08:00-18:00
Registration
Location: Foyer 4
08:30-10:00 Tu-1.9-A Open session on carbonates and bioconstructions

Convenors: Stephen Lokier (Visiting Academic at Bangor University, UK); Marco Brandano (Universita di Roma, Italy); Cees van der Land (Newcastle University, UK); Joanna Pszonka (Polish Academy of Sciences, Krakow, Poland); Chelsea Pederson (Ruhr-Universität Bochum, Germany)

Room: 200B
08:30-10:15 Tu-2.1-A Fluvial facies models: recent and future developments

Convenors: Massimiliano Gino Ghinassi (University of Padova, Italy); Alessandro Ielpi (Laurentian University, Sudbury, Canada); Luca Colombera; Nigel P. Mountney (University of Leeds, UK)

Room: 202
08:30-10:15 Tu-2.4-A Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
08:30-10:15 Tu-2.6-A Advances in shale sedimentology and stratigraphy

Convenors: Juergen Schieber (Indiana University, Bloomington, USA); Kevin Bohacs (Exxon Mobil, Houston, USA); Joao Trabucho-Alexandre (Utrecht University, Utrecht, Netherlands)

Room: 206B
08:30-10:15 Tu-4.2-A Understanding of sedimentary processes from the shallow to the deep-sea

Convenors: Mathieu J.B. Cartigny (Durham University, UK); Guilhem A. Douillet (University of Bern, Switzerland); Thierry Mulder (University of Bordeaux, France); Alexandre Normandeau (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Michael Strasser (University of Innsbruck, Austria)

Room: 205AB
08:30-10:15 Tu-5.2-A 30 Years of actualistic sand petrofacies: a special tribute to Professor Raymond V. Ingersoll

Convenors: Salvatore Critelli (University of Calabria, Italy); Kathleen M. Marsaglia (California State University, Northridge, USA); Bill Heins (Exxon Mobil, Irving, USA); Gert Weltje (University of Leuven, Belgium)

Room: 206A
08:30-10:15 Tu-6.3-A Mechanisms of dolomitization, and development-preservation of dolomite reservoirs

Convenors: Daizhao Chen (Chinese Academy of Science, Beijing, China); Hairuo Qing (University of Regina, Canada); Ihsan S. Al-Aasm (University of Windsor, Canada); Juan-Carlos Laya (Texas A & M, Texas, USA); Maurice E. Tucker (University of Bristol, UK)

Room: 205C
08:30-10:15 Tu-6.11-A Gas hydrates - resource potential, environmental impact and geo-hazards

Convenors: Ryo Matsumoto and Glen Snyder (Meiji University, Tokyo, Japan)

Room: 204AB
10:00-19:00
Exhibition
Room: 400AB
10:15-10:45
Coffee break
Room: 400AB
10:45-11:25
Keynote Speaker: The Sverdrup Basin of Arctic Canada: Canada’s Top Sedimentary Laboratory

Dr. Benoit Beauchamp, Department of Geoscience, University of Calgary

Room: 200AB
11:40-13:05 Tu-1.4-B Microbial carbonates: challenges and opportunities

Convenors: Christophe Dupraz (Stockholm University, Sweden); Robert Riding (University of Tennessee, USA); Emmanuelle Vennin (Université de Bourgogne, France)

Room: 200B
11:40-13:05 Tu-2.1-B Fluvial facies models: recent and future developments

Convenors: Massimiliano Gino Ghinassi (University of Padova, Italy); Alessandro Ielpi (Laurentian University, Sudbury, Canada); Luca Colombera; Nigel P. Mountney (University of Leeds, UK)

Room: 202
11:40-13:05 Tu-2.4-B Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
11:40-13:05 Tu-3.7-B Mesozoic-Cenozoic terrestrial environments and climates

Convenors: Xianghui Li (Nanjing University, China); Greg Ludvigson (University of Kansas, USA)

Room: 204AB
11:40-13:05 Tu-3.9-B Open session on Paleo-environments and Paleo-climates

Convenors: Sebastian Richiano (CONICET-CENPAT, Argentina); Romain Vaucher (CICTERRA, Argentina); Stéphanie Larmagnat (Geological Survey of Canada, Canada)

Room: 205C
11:40-13:05 Tu-4.2-B Understanding of sedimentary processes from the shallow to the deep-sea

Convenors: Mathieu J.B. Cartigny (Durham University, UK); Guilhem A. Douillet (University of Bern, Switzerland); Thierry Mulder (University of Bordeaux, France); Alexandre Normandeau (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Michael Strasser (University of Innsbruck, Austria)

Room: 205AB
11:40-13:05 Tu-4.9-B Contourites in mixed systems: diagnostic criteria and implications

Convenors: David van Rooij (Ghent University, Belgium); Calvin Campbell (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Dorrik Stow (Heriot-Watt University, UK); Michele Rebesco (OGS, Trieste, Italy)

Room: 206A
11:40-13:05 Tu-5.4-B Open session on sources and sinks

Convenors: Haoran Liu (Louisiana State University, USA); Aurélia Privat (University of Leeds, UK); Hannah Brooks, University of Leeds, United Kingdom

Room: 206B
13:05-14:20
Lunch
Room: 400AB
13:05-14:20
Lunch National Correspondant
Room: 201B
13:10-14:10
ECS WS 2. How to write a Research Proposal

Led by Adrian Immenhauser (IAS President) and Giovanna Della Porta (IAS Vice President and coordinator of the IAS Postgraduate Grants)

Room: 200C
14:20-17:10 Tu-1.4-C Microbial carbonates: challenges and opportunities

Convenors: Christophe Dupraz (Stockholm University, Sweden); Robert Riding (University of Tennessee, USA); Emmanuelle Vennin (Université de Bourgogne, France)

Room: 200B
14:20-17:10 Tu-2.4-C Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
14:20-17:10 Tu-2.6-C Advances in shale sedimentology and stratigraphy

Convenors: Juergen Schieber (Indiana University, Bloomington, USA); Kevin Bohacs (Exxon Mobil, Houston, USA); Joao Trabucho-Alexandre (Utrecht University, Utrecht, Netherlands)

Room: 206B
14:20-17:10 Tu-3.5-C Reading the sedimentary record to understand Precambrian paleoenvironments

Convenors: Galen Halverson (McGill University, Montréal, Canada); Elizabeth Turner (Laurentian University, Sudbury, Canada); Andrey Bekker (University of California, Riverside, USA)

Room: 204AB
14:20-17:10 Tu-3.9-C Open session on Paleo-environments and Paleo-climates

Convenors: Sebastian Richiano (CONICET-CENPAT, Argentina); Romain Vaucher (CICTERRA, Argentina); Stéphanie Larmagnat (Geological Survey of Canada, Canada)

Room: 205C
14:20-17:10 Tu-4.9-C Contourites in mixed systems: diagnostic criteria and implications

Convenors: David van Rooij (Ghent University, Belgium); Calvin Campbell (Geological Survey of Canada, Dartmouth, Canada); Dorrik Stow (Heriot-Watt University, UK); Michele Rebesco (OGS, Trieste, Italy)

Room: 206A
16:40-16:45 Tu-4.6-C The ‘cycle of clay’ in gravity flows: clay entrainment, transport and deposition

Convenors: Marco Patacci (University of Leeds, UK); Mattia Marini (University of Milan, Italy); Jaco Baas (University of Bangor, UK); Adam McArthur (University of Leeds, UK)

Room: 205AB (same room as session Tu-4.10-C)
14:20-16:40 Tu-4.10-C Physical and numerical modelling of sediment transport and morphodynamic evolution in estuaries, coasts and rivers

Convenors: Damien Pham Van Bang and Pierre Francus (INRS-ETE, Canada)

Room: 205AB (same room as session Tu-4.6-C)
14:20-17:10 Tu-6.1-C Non-destructive techniques in the study of sediment cores Session in Honor of Professor Bernard Long (1946-2006)

Convenors: Greg Baniak (BP Energy, Aberdeen, UK); Jean-Yves Chatellier (Tecto Sedi Integrated, Calgary, Canada)

Room: 202
17:10-19:00 Poster Session and beer - 1


Room: 400AB
19:00-23:30
Touristic Tours (Optional) - Sugar Shack Dinner at La Sucrerie Blouin

Can be purchased during the registration process

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
20:00
Bar night ECS
Location: 3 BRASSEURS, 650 Grande Allée E, Québec
Date: Wednesday, August 15, 2018
08:00-17:00
FT MID 1. The Upper Ordovician Taconic foreland succession near Quebec City

Field trip leader(s): Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Canada)

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
09:30-12:00
FT MID 2. Visit of the INRS large-scale laboratories

Field trip leader(s): Damien Pham Van Bang, Mathieu DesRoche et Louis-Frédéric Daigle (INRS-ETE)

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
14:00-17:00
FT MID 3. Archaeology, Landscape and Quebec City History

Field trip leader(s): David Mendel (Québec City, Canada), with Geneviève Treyvaud (INRS-ETE) and Marie-Anne Paradis (Université Laval, Canada)

Departure/Return: Terrace Dufferin, Québec City (Near the Château Frontenac)
10:00-15:00
FT MID 4. Québec, a Fortified City: Geological and Historical Heritage

Field trip leader(s): Sébastien Castonguay (GSC) and Park Canada

Departure/Return: Artillery Park: 2, D'Auteuil Street, Québec (Quebec) G1R 5C2 (Near St. John's Gate),
08:00-17:00
FT MID 6. Champlain Sea deltas and the Saint-Narcisse Moraine in the central St. Lawrence valley, southern Québec

Field trip leader(s): Michel Parent (GSC) et Guillaume Légaré-Couture (INRS-ETE)

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
09:00-17:00
FT MID 7. Evolution of a narrow shelf-slope environment during the Cambro-Ordovician Wilson cycle.

Field trip leader(s): Hugues Longuépée (Senior Geologist, Champion Iron Ltd, Montréal) and Pierre A Cousineau (Professor, Université du Québec à Chicoutimi)

Departure/Return: Québec City Convention Centre (Main entrance - Foyer 4)
09:30-12:00
SC 3. Compound-specific isotope analysis of biomarkers and contaminants in sediments

by Jason Ahad (Geological Survey of Canada, Québec City)

Meeting point: 9:20, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2417)
19:00-00:00
Conference Dinner

The Conference Dinner will be held at the sumptuous Manege Militaire de Quebec on Wednesday, August 15th, 2018, from 19h00-00h00! Cocktail, 4 courses dinner and an amazing performance of the Painchaud Family, a popular music group of Quebec! A unique experience! Followed by DJ and dance in the evening!

Venue: The Voltigeurs de Québec Armoury (Manège Militaire Voltigeurs de Québec)
Date: Thursday, August 16, 2018
08:00-18:00
Registration
Location: Foyer 4
08:30-10:15 Th-1.2-A Biosedimentation during major Microbe-Metazoan Transitions (MMTs) in geologic past

Convenors: Zhong-Qiang Chen (China University of Geosciences, Wuhan, China); Chuanming Zhou (Chinese Academy of Sciences, Nanjing, China); Stephen Kershaw (Brunel University, Uxbridge, UK)

Room: 200B
08:30-10:15 Th-2.4-A Lacustrine sedimentology: recent progress and new perspectives 

Convenors: Chen Qilin and Pan Shuxin (Petro China, Lanzhou, China); Carlos Zavala (GCS Argentina, Universidad Nacional del Sur, Argentina); Liu Huaqing (Petro China, Lanzhou, China)

Room: 200A
08:30-10:15 Th-3.1-A The sedimentary record of glaciations: from the Proterozoic to the Quaternary

Convenors: Emmanuelle Arnaud (University of Guelph, Canada), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa), Chris Fielding (University of Nebraska at Lincoln, USA), Jean-François Ghienne (Université de Strasbroug, France ), Patrick Lajeunesse (Université Laval, Québec, Canada)

Room: 205C
08:30-10:15 Th-4.8-A Effect of mass movements on the sedimentological environment

Convenors: Dominique Turmel (Université Laval, Québec, Canada); Lorena G. Moscardelli (University of Texas at Austin, USA); Rogers Urgeles Esclasans (Institut de Ciencies del Mar, Barcelona, Spain); Jacques Locat (Université Laval, Québec, Canada)

Room: 206A
08:30-10:15 Th-4.11-A Open session on Sedimentary Processes

Convenors: Alan Baxter (John Abbott College CEGEP, Canada); Pierre-Arnaud Desiages (UQAR-ISMER, Canada); Alexandre Normandeau (NRCAN/RNCAN, Canada)

Room: 205AB
08:30-10:15 Th-6.2-A Chemostratigraphy - a powerful way to refine sedimentological models and help the engineering world

Convenors: Jean-Yves Chatellier (Tecto Sedi Integrated, Calgary, Canada); Greg Baniak (BP Energy, Aberdeen, UK)

Room: 202
08:30-10:15 Th-6.6-A Sedimentary basin evolution through the eye of geophysics

Convenor: Mathieu Duchesne (Geological Survey of Canada, Québec, Canada)

Room: 206B
08:30-10:15 Th-6.12-A Ore geology in sedimentary realm

Convenors: Olivier Parize (Areva, France); el Hassane Chellai (Université Cadi Ayad, Marrakech, Morocco)

Room: 204AB
10:00-19:00
Exhibition
Room: 400AB
10:15-10:45
Coffee break
Room: 400AB
10:45-11:25
Keynote Speaker: Quantifying Mechanisms of Porosity Decline in Mudrocks

Dr. Kitty L Milliken, Bureau of Economic Geology, University of Texas at Austin

Room: 200AB
11:40-13:05 Th-1.1-B Carbonate record of ocean acidification and upwelling

Convenor: Benoit Beauchamp (University of Calgary, Canada)

Room: 202
11:40-13:05 Th-1.3-B Carbonate slopes: Sedimentology, stratigraphic architecture, and utility in paleoclimatic reconstruction

Convenors: John W. Counts and Stephan J. Jorry (Institut Français de Recherche pour l’Exploration de la Mer (IFREMER), France); Simon Courgeon (University of Geneva, Switzerland)

Room: 200B
11:40-13:05 Th-2.5-B Aeolian systems and desert basins

Convenors: Juan Pedro Rodriguez-Lopez (Spain); Gonzalo Veiga (Universidad de La Plata, Argentina); Claiton Scherer (Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Brasil); Nigel Mountney (University of Leeds, UK); Nick Lancaster (Desert Research Institute, USA)

Room: 206B
11:40-12:45 Th-2.7-B Open session on clastic depositional environments

Convenors: Catherine Russell (Leicester University, UK); Alina Shchepetkina (Instituto de Investigación en Paleobiología y Geología, Argentina); Michel Malo (INRS, Canada)

Room: 200A
11:40-13:05 Th-3.1-B The sedimentary record of glaciations: from the Proterozoic to the Quaternary

Convenors: Emmanuelle Arnaud (University of Guelph, Canada), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa), Chris Fielding (University of Nebraska at Lincoln, USA), Jean-François Ghienne (Université de Strasbroug, France ), Patrick Lajeunesse (Université Laval, Québec, Canada)

Room: 205C
11:40-13:05 Th-4.8-B Effect of mass movements on the sedimentological environment

Convenors: Dominique Turmel (Université Laval, Québec, Canada); Lorena G. Moscardelli (University of Texas at Austin, USA); Rogers Urgeles Esclasans (Institut de Ciencies del Mar, Barcelona, Spain); Jacques Locat (Université Laval, Québec, Canada)

Room: 206A
11:40-13:05 Th-4.11-B Open session on Sedimentary Processes

Convenors: Alan Baxter (John Abbott College CEGEP, Canada); Pierre-Arnaud Desiages (UQAR-ISMER, Canada); Alexandre Normandeau (NRCAN/RNCAN, Canada)

Room: 205AB
11:40-13:05 Th-7.2-B Exploring the Earth through scientific drilling: contributions from IODP and ICDP

Convenors: Guillaume St-Onge (Université du Québec à Rimouski, Canada); Daniel Ariztegui (University of Geneva, Switzerland); Pierre Francus (Institut national de la recherche scientifique, Québec, Canada); Reinhard Pienitz (Université Laval, Québec, Canada)

Room: 204AB
13:05-14:20
Lunch
Room: 400AB
13:10-14:10
ECS WS 3. How to write an article for SEDIMENTOLOGY or THE DEPOSITIONAL RECORD

Led by Nigel Mountney and Peir Pufahl (Chief Editors of Sedimentology) and Peter Swart (Chief Editor of The Depositional Record)

Room: 200C
14:20-17:00
General Assembly

PROGRAM:

Presidential Address: A Tale of Three Fluids by Adrian Immenhauser.

IAS business:
- Report of the secretary general (Vincenzo Pascucci).
- Report of the treasurer (Marc De Batist).
- Report of the editors (Nigel Mountney, Peter Swart, Stephen Lokier).
- Other IAS business.
- Report of the president, including new Bureau and votes (Adrian Immenhauser).

Next IAS meeting in Rome, Italy, by Prof. Daniele Casalbore, Sapienza Universita Di Roma.

Next ISC in Beijing, China, by Prof. Changsong Lin, Secretary General of the Chinese Association of Sedimentologists.

Honorary members nomination:
- Elaine Richardson, citation by Nigel Mountney.
- Jose Pedro Calvo, citation by Marc Aurell.
- Finn Surlyk, citation by Poppe de Boer.

Early Career Award to Matthieu Cartigny.

Walther Award to Rachel Wood: Did Unstable Redox Terminate Ediacaran Benthic Communities? Evidence From Early Marine Cements (citation by Alex Brasier).

Sorby Medal to Luis Pomar: What Is Wrong With Carbonates? (citation by Paul Wright).

Room: 200AB
17:00-19:00 Poster Session and beer - 2


Room: 400AB
Date: Friday, August 17, 2018
08:00-18:00
Registration
Location: Foyer 4
08:30-10:15 Fr-1.8-A Carbonate mounds through time and space: from organisms to giant sedimentary structures

Convenors: Elias Samankassou (University of Geneva, Switzerland); Dierk Hebbeln (University of Bremen, Germany)

Room: 200B
08:30-10:15 Fr-2.3-A Deep-water sedimentation patterns in clastics and carbonates

Convenors: Angel Puga-Bernabéu (Universidad de Granada, Spain); John Reijmer (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia); Thierry Mulder (University de Bordeaux, France); Joris Eggenhuisen (Universiteit Utrech, Netherlands)

Room: 206B
08:30-10:15 Fr-2.7-A Open session on clastic depositional environments

Convenors: Catherine Russell (Leicester University, UK); Alina Shchepetkina (Instituto de Investigación en Paleobiología y Geología, Argentina); Michel Malo (INRS, Canada)

Room: 200A
08:30-10:15 Fr-3.1-A The sedimentary record of glaciations: from the Proterozoic to the Quaternary

Convenors: Emmanuelle Arnaud (University of Guelph, Canada), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa), Chris Fielding (University of Nebraska at Lincoln, USA), Jean-François Ghienne (Université de Strasbroug, France ), Patrick Lajeunesse (Université Laval, Québec, Canada)

Room: 205C
08:30-10:15 Fr-3.3-A New frontiers in ichnology applied to facies analysis and sequence stratigraphy

Convenors: Luis A. Buatois and Gabriela Mangano (University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada)

Room: 204AB
08:30-10:15 Fr-3.10-A Extreme events in lake sediments - possibilities and limitations in reconstructing records

Convenors: Marc De Batist (Ghent University, Belgium); Jasper Moernaut (University of Innsbruck, Austria); Guillaume Jouve (CEREGE, France); Léo Chassiot (Institut national de la recherche scientifique, Québec, Canada)

Room: 206A
08:30-10:15 Fr-4.3-A Experimental and numerical approaches to understand carbonate crystallization, growth and dissolution

Convenors: Eva De Boever and Anneleen Foubert (University of Fribourg, Switzerland); Dorothee Hippler (Graz University, Austria); Monica Sanchez-Roman (Vrije University, Amsterdam, Netherlands); Mariette Wolthers (Utrecht University, Netherlands)

Room: 202
08:50-10:15 Fr-6.14-A Open session on applied sedimentology (modern and ancient environments) and geothermal energy in sedimentary basins

Convenors: Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Québec, Canada); Chrystel Dezayes (BRGM, Orléans, France); Daniela Ruberti (Campania University, Italy); Jasmin Raymond (Institut national de la recherche scientifique, Québec Canada); Jacques Locat (Université Laval, Québec, Canada); Sharane Simon (Allegheny Colllege, USA); Stéphanie Larmagnat (Geological Survey of Canada, Québec, Canada)

Room: 205AB
10:00-19:00
Exhibition
Room: 400AB
10:15-10:45
Coffee break
Room: 400AB
10:45-11:25
Keynote: Using Different Imaging Techniques to Evaluate Bioturbated Reservoirs

Dr. Greg Baniak, BP Canada, Calgary

Room: 200AB
11:40-13:05 Fr-1.6-B Paleozoic Evolutionary Biosedimentology

Convenors: Fritz Neuweiler (Université Laval, Québec, Canada) and Yuefeng Shen (School of Resource and Environmental Engineering, Hefei University of Technology, China)

Room: 200B
11:40-13:05 Fr-2.3-B Deep-water sedimentation patterns in clastics and carbonates

Convenors: Angel Puga-Bernabéu (Universidad de Granada, Spain); John Reijmer (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia); Thierry Mulder (University de Bordeaux, France); Joris Eggenhuisen (Universiteit Utrech, Netherlands)

Room: 206B
11:40-13:05 Fr-3.6-B Sedimentary records of wind fields in deep time

Convenors: Zaixing Jiang (China University of Geosciences, Beijing, China); Mathieu Schuster (Institut de Physique du Globe, Strasbourg, France)

Room: 204AB
11:40-13:05 Fr-3.10-B Extreme events in lake sediments - possibilities and limitations in reconstructing records

Convenors: Marc De Batist (Ghent University, Belgium); Jasper Moernaut (University of Innsbruck, Austria); Guillaume Jouve (CEREGE, France); Léo Chassiot (Institut national de la recherche scientifique, Québec, Canada)

Room: 206A
11:40-13:05 Fr-4.4-B Paleothermometry in sedimentary basins

Convenors: Ryan S. Dhillon and Martine Savard (Geological Survey of Canada, Québec, Canada)

Room: 202
11:40-13:05 Fr-6.7-B Integrated shale system analysis: from deposition to maturation and hydrocarbon generation 

Convenors: Hartmut Jaeger (GeoRessources STC, Heidelberg, Germany); Shaun Hayton (Saudi Aramco, Saudi Arabia)

Room: 205C
11:40-13:05 Fr-6.14-B Open session on applied sedimentology (modern and ancient environments) and geothermal energy in sedimentary basins

Convenors: Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Québec, Canada); Chrystel Dezayes (BRGM, Orléans, France); Daniela Ruberti (Campania University, Italy); Jasmin Raymond (Institut national de la recherche scientifique, Québec Canada); Jacques Locat (Université Laval, Québec, Canada); Sharane Simon (Allegheny Colllege, USA); Stéphanie Larmagnat (Geological Survey of Canada, Québec, Canada)

Room: 205AB
11:40-13:05 Fr-7.1-B Evolution of sedimentary basins: from deep structures to surface processes

Convenors: Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Québec, Canada); Liviu Matenco, (University of Utrecht, Netherlands); Fadi-Henri Nader, (IFPEN, Paris, France)

Room: 200A
13:05-14:20
Lunch
Room: 400AB
14:20-16:30 Fr-1.5-C Carbonate platforms as sedimentary archives of sea level and paleoceanographic changes: insights from the Mesozoic record

Convenors: Gianluca Frijia (University of Ferrara, Italy); Alexis Godet (University of Texas at San Antonio, USA); Stefan Huck (University of Hannover, Germany)

Room: 205AB
14:20-16:30 Fr-1.7-C Deep-water resedimented carbonates: sedimentation patterns, controls and models

Convenors: Angel Puga-Bernabéu (Universidad de Granada, Spain); Christian Betzler (Universität Hamburg, Germany); John Reijmer (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia); Jody M. Webster (University of Sydney, Australia)

Room: 200B
14:20-16:30 Fr-2.8-C Pre-vegetated depositional landscapes and analogies with modern and extra-terrestrial systems analogues

Convenors: Alessandro Ielpi (Laurentian University, Sudbury, Canada); Giorgio Basilici (UNICAMP - Brazil); Darrel Long (Laurentian University, Sudbury, Canada); Patrick Fuhr Dal Bó (UFRJ - Brazil);Rob Rainbird, (Geological Survey of Canada, Ottawa, Canada); Renato Paes de Almeida (USO- Brazil)

Room: 206B
14:20-16:30 Fr-3.3-C New frontiers in ichnology applied to facies analysis and sequence stratigraphy

Convenors: Luis A. Buatois and Gabriela Mangano (University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada)

Room: 204AB
14:20-16:30 Fr-4.1-C Recent advances in isotopic and chemical traces in diagenetic studies and past seawater evolution: a special tribute to Professor Jan Veizer

Convenors: Ihsan S. Al-Aasm (University of Windsor, Canada); Karem Azmy (University of Newfoundland, St. John’s, Canada)

Room: 202
14:20-16:30 Fr-5.3-C Critical transition zones: their physiography and stratigraphic record

Convenors: Miguel Poyatos-Moré (University of Oslo, Norway); Stephen M Hubbard (University of Calgary, Canada); Shahin Dashtgard (Simon Fraser University, Burnaby, Canada); Dave M. Hodgson (University of Leeds, UK)

Room: 206A
14:20-16:30 Fr-6.15-C Varved sediments and the Anthropocene

Convenors: Jean-Philippe Jenny (Max Planck Institute for Biogeochemistry, Jena, Germany); Blas Valero Garcés (Instituto Pirenaico de Ecología, Zaragoza, Spain); Achim Brauer (German Research Center for Geosciences, Potsdam, Germany); Irene Gregory-Eaves (McGill University, Montreal, Canada); Bernd Zolitschka (University of Bremen, Germany); Antti E. K. Ojala (Geological Survey of Finland, FI-02151 Espoo, Finland); Arndt Schimmelmann (Indiana University, USA); Ma?gorzata Kinder (University of Gdansk, Poland)

Room: 205C
14:20-16:30 Fr-7.1-C Evolution of sedimentary basins: from deep structures to surface processes

Convenors: Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Québec, Canada); Liviu Matenco, (University of Utrecht, Netherlands); Fadi-Henri Nader, (IFPEN, Paris, France)

Room: 200A
16:30-18:15 Poster Session and beer - 2


Room: 400AB
18:15-19:00
Farewell party and prizes

Sponsored by the ISC 2022 Congress in Beijing, China - The conference component of ISC2018 comes to an end today. Come and celebrate a successful meeting with friends and other colleagues. Drinks and snacks will be available. The end-conference gathering will also be the time for announcement of IAS awards for best posters presentations for Students and for Early Career Scientists. Moreover, you will like to join Canadian colleagues as the Canadian Sedimentology Research Group of the Geological Association of Canada hands out the Middleton Medal to Martin Gibling of Dalhousie University for his excellence in sedimentary geology research over the years.

Room: 400AB
Date: Saturday, August 18, 2018
All day
FT POST 1. The Stratigraphic Record of the End-Ordovician Mass Extinction on a Storm-Dominated Carbonate Ramp, Anticosti Island, Eastern Canada

Field trip leader(s): André Desrochers (University of Ottawa, Canada)

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 3. The Paleozoic and Mesozoic basins of Atlantic Canada

Field trip leader(s): Grant Wach (Dalhousie University, Canada), David Keighley (University of New Brunswick, Canada) and Ricardo Silva (Dalhousie University, Canada)

Departure/Return: Halifax (Nova Scotia)
All day
FT POST 4. The Lower Paleozoic Rocks of the Gaspé Peninsula

Field trip leader(s): Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Canada), Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Canada) and Daniel Brisebois

Departure/Return: Québec City
09:00-16:00
SC 4. Sequence Stratigraphy

by Octavian Catuneanu (University of Alberta, Canada)

Meeting point: 8:50, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2403-2405)
08:30-17:00
SC 5. Criteria for identifying contourite deposits

by F. Javier Hernández Molina (Royal Holloway, University of London, UK), Michele Rebesco (Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale, Italy), Dr. David Van Rooij (Ghent University, Belgium)

Meeting point: 8:20, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2417)
08:30-20:00
Touristic Tours (Optional) - Tadoussac Bus-Whale Express Package

Can be purchased during the registration process

Departure/Return: Hilton Québec Hotel, 1100 Boulevard René-Lévesque E
Date: Sunday, August 19, 2018
All day
FT POST 1. The Stratigraphic Record of the End-Ordovician Mass Extinction on a Storm-Dominated Carbonate Ramp, Anticosti Island, Eastern Canada

Field trip leader(s): André Desrochers (University of Ottawa, Canada)

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 3. The Paleozoic and Mesozoic basins of Atlantic Canada

Field trip leader(s): Grant Wach (Dalhousie University, Canada), David Keighley (University of New Brunswick, Canada) and Ricardo Silva (Dalhousie University, Canada)

Departure/Return: Halifax (Nova Scotia)
All day
FT POST 4. The Lower Paleozoic Rocks of the Gaspé Peninsula

Field trip leader(s): Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Canada), Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Canada) and Daniel Brisebois

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 5. Landforms, sedimentary facies and stratigraphic architecture of a deglacial, forced-regressive context: the Québec North Shore

Field trip leader(s): Patrick Lajeunesse (Université Laval, Canada), Jean-François Ghienne (CNRS & Université de Strasbourg, France), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa)

Departure/Return: Québec City
08:30-17:00
SC 5. Criteria for identifying contourite deposits

by F. Javier Hernández Molina (Royal Holloway, University of London, UK), Michele Rebesco (Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale, Italy), Dr. David Van Rooij (Ghent University, Belgium)

Meeting point: 8:20, INRS entrance hall, 490, rue de la Couronne (room: 2417)
Date: Monday, August 20, 2018
All day
FT POST 1. The Stratigraphic Record of the End-Ordovician Mass Extinction on a Storm-Dominated Carbonate Ramp, Anticosti Island, Eastern Canada

Field trip leader(s): André Desrochers (University of Ottawa, Canada)

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 4. The Lower Paleozoic Rocks of the Gaspé Peninsula

Field trip leader(s): Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Canada), Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Canada) and Daniel Brisebois

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 5. Landforms, sedimentary facies and stratigraphic architecture of a deglacial, forced-regressive context: the Québec North Shore

Field trip leader(s): Patrick Lajeunesse (Université Laval, Canada), Jean-François Ghienne (CNRS & Université de Strasbourg, France), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa)

Departure/Return: Québec City
Date: Tuesday, August 21, 2018
All day
FT POST 1. The Stratigraphic Record of the End-Ordovician Mass Extinction on a Storm-Dominated Carbonate Ramp, Anticosti Island, Eastern Canada

Field trip leader(s): André Desrochers (University of Ottawa, Canada)

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 4. The Lower Paleozoic Rocks of the Gaspé Peninsula

Field trip leader(s): Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Canada), Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Canada) and Daniel Brisebois

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 5. Landforms, sedimentary facies and stratigraphic architecture of a deglacial, forced-regressive context: the Québec North Shore

Field trip leader(s): Patrick Lajeunesse (Université Laval, Canada), Jean-François Ghienne (CNRS & Université de Strasbourg, France), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa)

Departure/Return: Québec City
Date: Wednesday, August 22, 2018
All day
FT POST 1. The Stratigraphic Record of the End-Ordovician Mass Extinction on a Storm-Dominated Carbonate Ramp, Anticosti Island, Eastern Canada

Field trip leader(s): André Desrochers (University of Ottawa, Canada)

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 4. The Lower Paleozoic Rocks of the Gaspé Peninsula

Field trip leader(s): Michel Malo (Institut national de la recherche scientifique, Canada), Denis Lavoie (Geological Survey of Canada, Canada) and Daniel Brisebois

Departure/Return: Québec City
All day
FT POST 5. Landforms, sedimentary facies and stratigraphic architecture of a deglacial, forced-regressive context: the Québec North Shore

Field trip leader(s): Patrick Lajeunesse (Université Laval, Canada), Jean-François Ghienne (CNRS & Université de Strasbourg, France), Pierre Dietrich (University of Johannesburg, South Africa)

Departure/Return: Québec City
Date: Thursday, August 23, 2018
All day
FT POST 1. The Stratigraphic Record of the End-Ordovician Mass Extinction on a Storm-Dominated Carbonate Ramp, Anticosti Island, Eastern Canada

Field trip leader(s): André Desrochers (University of Ottawa, Canada)

Departure/Return: Québec City